A visszértágulat a fájdalom mellett gyakran esztétikai és önbecsülési problémákat is okozhat az érintetteknek, hiszen a kidomborodó, sötét színű vénák a test bármely részén kialakulhatnak (leggyakrabban a lábszáron és a lábfejen), mely a meleg idő közeledtével különösen zavaró lehet. Mit tehetünk a tüneteink enyhülése érdekében?
A visszérről általában
Visszértágulat akkor alakul ki, ha a vénák falának rugalmassága csökken, a billentyűk meggyengülnek, a vér pedig visszafelé áramlik és felhalmozódik, melynek hatására a vénák kitágulnak, visszérré alakulnak (abnormálisan duzzadtak vagy kötegezettek lesznek). Ez sötét, kékes-lilás színt ad nekik, de ne legyünk azonnal gyanakvóak. A vénáknak alapvetően kék színük van, mivel az általuk szállított vér oxigénben szegény (a vénák lilás színű, oxigénben szegény vért szállítanak a szív felé, míg az artériák sötétvörös, oxigénben gazdag vért szállítanak a szív felől).
Életmódtanácsok
Néhány életmódbeli változással is jelentősen enyhíthetjük a visszértágulat tüneteit.
Amennyiben lehetőségünk engedi, munka közben álljunk fel, sétáljunk egy kicsit, mozgassuk át végtagjainkat az izompumpa rendszeres működtetése érdekében. Tartózkodjunk nehéz súlyok cipelésétől, mely szintén hozzájárulhat a visszerek kialakulásához vagy a meglévők állapotának romlásához. Túlsúly esetén hasonló helyzet áll fenn, mint mikor súlyt emelünk, így különösen fontos, hogy odafigyeljünk testsúlyunkra – táplálkozzunk egészségesen, fogyasszunk rostban gazdag ételeket, és mozogjunk rendszeresen.
Érdemes olyan sportot választanunk, melynél nem szükséges sokáig egy helyben állni, és fizikailag sem megterhelő. Kimondottan ajánlott és előnyös az úszás és a kerékpározás a megfelelő izompumpa működés miatt. Ráadásul úszáskor a felhajtóerő következtében csökken a testre nehezedő teher, és a hideg víz a vénás visszaáramlást is segíti.
Visszerek szempontjából a meleg kedvezőtlenül hat, mert hatására a vénák kitágulnak, a billentyűk pedig elégtelenül záródnak, ami fokozza a pangást. Ezért is javasolt inkább a zuhanyzás a melegvizes fürdő helyett. Hasonlóképpen a direkt hőhatások is kedveznek a visszerek kialakulásának, így a szauna, a napozás vagy a hősugárzó használata is kerülendő.
Helyi kezelés: van megoldás
Az életmódbeli változtatások mellett lényeges, hogy a már kialakult visszerek helyi kezelésére is megfelelő figyelmet fordítsunk, hiszen ezzel is megakadályozhatjuk a tünetek romlását, és a súlyosabb szövődmények kialakulását.
Ma már számos készítmény létezik, mellyel tüneteinket kezelhetjük. Ilyen például a Solvena 15mg/g gél, mely hatóanyagának, a pentozán-poliszulfát-nátriumnak köszönhetően hatékony a visszeres panaszok kezelésében. A gél javítja az erek véráramlását, csökkenti a vér sűrűségét és a vér pangását, valamint csökkenti a gyulladást, és segít megakadályozni a vérrögök kialakulását.
A gyógyuláshoz szükséges életmódbeli változások meglépése és az érintett felület helyi kezelése egyaránt nélkülözhetetlen tehát a visszértágulat tüneteinek kezelésében.
Dr. Mogyorósi Richárd István
2014. 08. 01.