Bár hazánkban rengeteg embert érint a visszeresség problémája, mégis számtalan tévhit kering a köztudatban a betegségről. Ha Ön is veszélyeztetett a kialakulásában, vagy már kialakult problémája van, olvassa el a leggyakoribb félreértéseket!
Csak akkor kell aggódnom, ha már megjelentek a visszerek – Tévhit
Kezdetben akár lábdagadás, nehézláb érzés és zsibbadás is utalhat a betegségre, anélkül, hogy a lábon megjelennének a jellegzetes kanyargós visszerek. Érdemes már az első tünetek jelentkezésekor orvoshoz fordulni, hogy elkerülje a visszeresség súlyosbodását.
A visszérbetegség csak az idősebb korosztályt érinti – Tévhit
Tény, hogy az idősebb korosztálynál gyakrabban alakul ki visszérbetegség, azonban fontos tudni, hogy fiatalabbakat is éppúgy érintheti a betegség. Különösen azok veszélyeztetettek, akiknél fennáll(nak) az alábbi rizikófaktorok:
- ülő vagy állómunka végzése,
- mozgásszegény életmód,
- dohányzás,
- elhízás,
- terhesség,
- genetikai hajlam (családban előfordult már visszérbetegség).
Az egészségtelen életvitelnek köszönhetően akár a 20-as évek elején is kialakulhat a visszérbetegség, ezért ha lehet, tegyen ellene!
A visszér csak esztétikai probléma – Tévhit
Bár az érintettek legtöbbje valóban esztétikai okok miatt kezdi el a visszerek kezelését, tudni kell, hogy a visszérbetegség még enyhébb formában sem csak esztétikai probléma. A vénás pangás számtalan kellemetlen tünetet (pl. fájdalmat, duzzanatot, nehézláb érzést) okozhat, ami kezeletlenül hagyva súlyos szövődmények (pl. lábszárfekély, mélyvénás trombózis) kialakulásához vezethet.
A visszér csak a nőknél alakulhat ki – Tévhit
Feltehetően esztétikai okok miatt a nők valóban hamarabb fordulnak orvoshoz a visszeres panaszokkal, ám ez korántsem jelenti azt, hogy csak a gyengébb nemet érinti ez a betegség. Sajnos a férfiak sokszor nem veszik komolyan a visszerek kialakulását, pedig kezeletlenül hagyva ugyanolyan súlyos szövődmények kialakulására számíthatnak, mint a nők.
Csak az állómunka okozhat visszeret – Tévhit
Az igaz, hogy az állómunka a visszeresség egyik rizikófaktora, de ez nem jelenti azt, hogy a fizikai vagy ülőmunkát – ami egyébként szintén rizikófaktor – végzők biztonságban vannak. A mozgásszegény életmód, a dohányzás, a terhesség, az elhízás, a genetika és a hosszú gyakori egy helyben ülő utazás, autóvezetés ugyanúgy visszerességet okozhat, ezért érdemes egészséges életmóddal, vénás tornával megelőzni a kialakulását.
A visszérbetegség van, amikor már csak műtéttel kezelhető – Tény
Előrehaladottabb állapotban valóban csak műtéttel kezelhető a visszérbetegség, ezért érdemes már a kezdeti panaszok kialakulása esetén orvoshoz fordulni, hogy már az elején megtalálják azt a kezelési módot, amivel elkerülhető a műtét. Ennek érdekében életmódváltásra, azaz egészséges étrendre, rendszeres testmozgásra, vénás torna végzésére és visszeresség megelőzésére, ill. kezelésére szolgáló készítmények alkalmazására is szükség lehet.
WEBBeteg – Lektorálta: Dr. Osikóczki Orsolya
2014.08.01.