Mindannyian tudjuk, hogy a sport az egyik legjobb módja egészségünk megőrzésének, hiszen fitten tartja a szervezetünket, és kívül-belül is jobban érezzük magunkat tőle. Azoknak azonban, akik egészségügyi problémákkal küzdenek, oda kell figyelniük, hogy milyen sportot milyen intenzitással végeznek. A visszértágulattal vagy seprűvénákkal küzdő betegeknél bizonyos sportok jótékony hatásúak, és segítik a gyógyulást, vannak azonban olyan mozgásformák is, melyeket ajánlott elkerülniük.
A visszérbetegeknél különösen fontos, hogy olyan rendszeres, nem megerőltető testmozgást végezzenek, melyek elősegítik a lábszárban lévő izompumpák rendszeres működtetését, a vénákban lévő vér keringetése céljából. Az alábbiakban felsoroljuk azokat a tevékenységeket, melyek leginkább elősegíthetik a gyógyulást.
Úszás
A visszérbetegségben szenvedők állapotára különösen jó hatással lehetnek a vízisportok, hiszen a hideg víz összehúzza a vénák falában lévő simaizmokat, mely segíti a vénás visszaáramlást. Amikor a vízbe merülünk, a testre nehezedő víz nyomása kipréseli az alsó végtagban pangó vért, a telt visszerek pedig kiürülnek.
Így ez a mozgásforma a túlsúllyal küzdőknek is különösen ajánlott.
Kerékpározás
A visszérbetegek másik kiemelten fontos sportja a kerékpározás, ami szintén megmozgatja a láb izompumpáit, így elősegítve a visszerek kiürülését. További jótékony hatása, hogy fokozza a vér áramlását az erekben, ráadásul abban is segít, hogy ne alakuljon ki súlyfelesleg.
Speciális visszértorna
A visszértorna egy otthon is könnyen végezhető speciális gyógytorna, ahol az alsó végtagi pangás ellen ható gyakorlatokat fekvő testhelyzetben végezzük. A torna során a bokák és lábak mozgatása, a szív szintje felé emelése segíti leginkább a vénák kiürülését.
Séta vízszintes terepen
Az enyhe visszeresség esetében a vízszintes terepen végzett séta is jótékony hatású lehet. Álló testhelyzetben a vér súlya megterheli a visszereket, azonban a ritmikus séta serkenti a vénás vér áramlását.
A megfelelő sport kiválasztása és gyakorlása mellett érdemes helyileg is kezelni a visszereket. Erre ma már számos helyileg alkalmazható szer, gél és kenőcs elérhető.
A Solvena 15mg/g gél gátolja a vérrögképződést, és részben feloldja a már kialakult vérrögöket is. Ez hatóanyagának, a pentozán-poliszulfát-nátriumnak köszönhető, mely egy véralvadást befolyásoló vegyület. A Solvena 15mg/g gél helyileg alkalmazva csökkenti a vér sűrűségét és a vér pangását, javítja az erek véráramlását, illetve a kialakult gyulladásokat is enyhíti.
A rendszeres sporttal tehát mi is tehetünk egészségünkért, de ha komolyabb betegségben szenvedünk, mindenképpen konzultáljunk kezelőorvosunkkal, mielőtt belevágnánk.
Sportra fel!
Dr. Mogyorósi Richárd István
2014. 08. 01.