A visszértágulat megelőzhető a láb rendszeres magasba emelésével, a hosszan tartó állás vagy ülés elkerülésével, valamint rugalmas, kompressziós nadrág viseletével. Szintén nagyon hasznos a rendszeres testmozgás és a súlykontroll. Ezekkel a dolgokkal megelőzhetjük a visszértágulat kialakulását vagy lelassíthatjuk annak lefolyását, és tehetünk lépéseket annak érdekében is, hogy késleltessük más visszerek kialakulását.
Életmódbeli változások
Kerüljük a szünet nélküli, hosszan tartó állást és ülést. Miközben ülünk, ne tegyük keresztbe a lábunkat. Tartsuk megemelve a lábunkat ülés, pihenés és alvás közben. Amikor tudjuk, emeljük a lábunkat a szívünk szintje fölé.
Ülés közben végezzünk olyan fizikai tevékenységeket, melyek alatt mozgatjuk a lábainkat, valamint javítjuk az izomtónust. Ez segíti a vér átáramlását a vénákon.
Ha valaki túlsúlyos vagy elhízott, próbáljon meg lefogyni. Ezzel javítja a véráramlást, és leveszi a nyomást a vénákról.
Kerüljük a szűk ruhák viseletét, különösen azokét, amelyek a derék, ágyék (comb felső része) és a lábszár tájékon szorosak.
Ne hordjunk hosszú ideig magas sarkú cipőt. Az alacsonyabb sarkú cipő hozzájárul a vádli izmainak összehúzódásához. Az összehúzódott izmok segítik a vér mozgását a vénákban.
Ha a kezelőorvos azt javasolja, viseljünk kompressziós harisnyát. Ez a harisnya enyhe nyomást gyakorol a lábra. Ez a nyomás megakadályozza, hogy a vér felhalmozódjon a vénákban, valamint csökkenti a láb duzzanatát.
Helyi kezelés
Amikor úgy érezzük, hogy lábaink elnehezülnek, mert például sokat állunk vagy ülünk munkánk során, de visszerek még nem alakultak ki, fontos lehet a helyi kezelés. Már az első figyelmeztető jelek megjelenésekor érdemes pentozán-poliszulfát-nátrium tartalmú géllel (Solvena 15mg/g gél) bekenni az adott területet. A pentozán-poliszulfát-nátrium olyan anyag, mely csökkenti a vér sűrűségét és a vér pangását, javítja az erek véráramlását, gyulladáscsökkentő hatású.
Kompressziós harisnya
A kompressziós harisnya egy különleges tervezésű ruhanemű, amely állandó nyomást biztosít a lábra, ezáltal javítja a keringést. A legszorosabb a bokánál, majd felfelé haladva a lábszáron folyamatosan lazul. Ez segíti a vér felfelé, a szív felé történő áramlását.
A kompressziós harisnya enyhíti lábon a visszértágulat okozta fájdalmat, kellemetlen érzést és duzzanatot. Nem tudjuk ugyan, hogy a harisnya segít-e megelőzni a visszértágulat súlyosbodását, vagy az új visszerek kialakulását, de ajánlott hosszú ideig viselni a kompressziós harisnyát, ha egyéb kezelés nem jöhet szóba. Ha valaki terhes, és vannak visszerei, az egyik legmegfelelőbb módszer a kompressziós harisnya használata a terhesség alatt.
A kompressziós harisnyák különböző méretben és nyomáserősségben léteznek. Visszértágulatos betegeknek leggyakrabban az első (enyhe kompresszió) vagy második osztályú (közepes kompresszió) harisnyát írják fel.
Szintén kaphatók:
- Különféle színben,
- Különféle hosszúságban: van, amelyik térdig ér, van, amelyik combig,
- Különféle lábstílusban: van, amelyik teljesen befedi a lábfejet, van, amelyik szabadon hagyja a lábujjakat.
Teljes kompressziós harisnyák is kaphatók, melyeket a gyógyszertárakban, vagy közvetlenül a gyártótól lehet megvásárolni.
Mélyvénás betegség esetén a láb mély vénáinak billentyűivel van gond, melyek nem zárnak rendesen. Ebben az esetben mindenképpen kompressziós harisnyát kell hordani még akkor is, ha korábban volt visszérműtéte a betegnek.
Dr. Mogyorósi Richárd István
2014. 08. 01.