- visszeres fájdalom, pangás, nehézláb-érzés;
- felületes visszérgyulladás és következményei, duzzanat, lábikragörcs;
- sport- és baleseti sérülések;
- hegek kezelésére.
MILYEN PANASZOKRA JAVALLOTT A SOLVENA 15MG/G GÉL HASZNÁLATA?
HOGYAN KELL ADAGOLNI A SOLVENA 15MG/G GÉLT?
Naponta 2-3-szor 2-5 cm gélcsíkot kell vékony rétegben felvinni a beteg felületre, bedörzsölni nem szabad. Lábszárfekély esetén a nyílt bőrterület köré kell kenni. Hosszabb időn keresztül is alkalmazható.
MIT TARTALMAZ A SOLVENA 15MG/G GÉL, ÉS HOGYAN HAT?
15,0 mg pentozán-poliszulfát-nátrium található 1 g gélben. További összetevők: citromfű olaj, törpefenyő olaj, rozmaring olaj, izopropanol.
A Solvena 15mg/g gél magas koncentrációban tartalmazza az aktív hatóanyagot, a pentozán-poliszulfát-nátriumot (NPP), ami alkalmas a vérrögképződés gátlására. Képes feloldani a kisebb alvadékokat, ezáltal csökkenti a vér sűrűségét, javítja a vérátáramlást. Az NPP gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, gátolja a hialuronidáz enzim működését, csökkenti a gyulladásos területek vérereinek fokozott áteresztőképességét, ezáltal a szöveti duzzanatokat.
ALKALMAZHATÓ-E A SOLVENA 15MG/G GÉL VÁRANDÓSSÁG IDEJÉN?
A Solvena 15mg/g gél hatóanyaga, a pentozán-poliszulfát-nátrium állatkísérletek szerint nem jut át a méhlepényen. A tapasztalatok szerint a gél terhesség idején is jól tolerálható. Szoptatás időszakában való alkalmazásáról nem állnak rendelkezésre tapasztalatok, ezért óvatosság szükséges. A készítmény terhesség alatt és szoptatás időszakában orvosi javaslatra használható.
MIKOR NEM JAVALLOTT A SOLVENA 15MG/G GÉL ALKALMAZÁSA?
Abban az esetben, ha az egyén túlérzékeny a Solvena 15mg/g gél bármely hatóanyagára vagy segédanyagára. A Solvena 15mg/g gél alkalmazása során ritkán túlérzékenységi reakció léphet fel, ill. a kezelt felszínen bőrszárazság alakulhat ki.
MILYEN GYÓGYMÓDOK LÉTEZNEK A VISSZÉRBETEGSÉGEK GYÓGYÍTÁSÁRA A MŰTÉTEN KÍVÜL?
Fontosak az életmódbeli változtatások, tartózkodás a nehéz fizikai munkától, a cipekedéstől. Fontos a túlsúly megszüntetése, a rostokban gazdag táplálkozás. A sportok közül az úszás, a kerékpározás, a kondicionáló torna javallott. A meleg ülővíznél előnyösebb a zuhanyzás, a váltott hideg-melegvizes zuhany. Magas sarkú cipőket és szűk ruhákat minél kevesebbet ajánlott viselni. Tartós ülésnél a lábakat célszerű felpolcolni, és ha lehet, az ágy láb felőli végét megemelni. Ha az előbbiek mellett a visszérbetegség panaszokat okoz, akkor szóba jön a gyógyszeres kezelés is. A gyógyszeres kezelés a visszérbetegség kellemetlen tüneteit (nehézláb-érzés, lábfájás, feszülés, éjszakai lábikra-görcs) mérsékli.
Amellett, hogy odafigyelünk arra, hogy mit sportolunk, érdemes helyileg kezelni a visszereket, hogy megakadályozzuk a súlyosabb tünetek kialakulását, és a már meglévők súlyosbodását.
KELL-E KEZELNI A VISSZÉR CSÚNYA KIDUDORODÁSÁT?
A visszérbetegség általában kezelést igényel. Ez nem jelent feltétlenül műtétet, de az erek szakvizsgálatának szükségességét mindenképpen. Érdemes felkeresni egy bőrgyógyász, érsebész vagy belgyógyász szakrendelést. Itt a páciens a szükséges gyógyszeres, kenőcsös, rugalmas kötszeres kezelést is megkapja, valamint tanácsokkal látják el, hogyan előzheti meg a tünetei rosszabbodását ülőmunkája ellenére.
JAVASOLT-E A LÁBSZÁR KÜLSŐ OLDALÁN, KANYARGÓS KÉKES SZÍNŰ ÉR MEGJELENÉSEKOR SÚLYZÓS EDZÉSEK VALAMINT A FUTÁS KERÜLÉSE?
A kompressziós harisnya viselésével csökkenthető a visszér rosszabbodása. A futás nem káros, inkább a súlyzós edzéseket érdemes elhagyni. A felső testrész erősítése súlyzókkal, fekpadon nem ront a helyzeten, viszont a lábak erősítése súlyokkal kerülendő. A visszérműtét segíthet az esztétikai problémán, de ha valaki ezután is folytatja a súlyzós edzést, akkor a visszér „kiújul”, ismét láthatóvá fognak válni a visszerek.
PIHENÉS KÖZBEN, A LÁBSZÁRBAN LÜKTETŐ, SZÚRÓ FÁJDALOM KELETKEZIK OTT, AHOL AZ ÉR KÉKESEBB. MIT LEHET TENNI, HOGY MEGSZŰNJENEK A PANASZOK?
Ezek a visszérbetegség tünetei, melynek a romlását meg lehet előzni. Amit bárki meg tud tenni, hogy rendszeresen eljár úszni, nem cipekedik, kerüli a fizikai munkát és az egy helyben sokáig való álldogálást. Ha otthon van, ne lógassa a lábát, TV-nézés, olvasgatás közben inkább polcolja fel. Kezdődő visszér panaszainak enyhítésére megoldást jelenthetnek a helyileg alkalmazható szerek, gélek, kenőcsök, mint pl. a Solvena 15mg/g gél.
ALSÓ LÁBSZÁRON A BOKA FÖLÖTT BARNA FOLTOK KELETKEZNEK, ÉS EGYRE FÖLJEBB TERJESZKEDNEK MINDKÉT LÁBON. MIRE UTALNAK A TÜNETEK?
A barna foltok a visszérbetegség tünetei, ezért a további romlás megelőzése miatt érdemes felkeresni egy érsebészeti szakrendelést, ahol kompressziós kezelést (harisnyát vagy fáslit) írnak fel.
ÁLLÓMUNKÁT RENDSZERESEN VÉGZŐK LÁBFEJE A MUNKA VÉGÉRE BEDAGAD, NEHÉZZÉ VÁLIK. MIVEL KEZELHETŐ?
Kompressziós harisnya vagy fásli használata javasolt. Sportoljunk rendszeresen, legjobb az úszás vagy a biciklizés.
RÉGÓTA FENNÁLLÓ VISSZERES LÁB SÍPCSONTI ÉS A TÉRD BELSŐ RÉSZÉNÉL ZSIBBADÓ, GÖRCSÖLŐ ÉRZÉS TAPASZTALHATÓ. MI LEHET A HÁTTÉRBEN?
Sajnos a visszérbetegség mellett kialakulhat artériás érszűkület is. Keressen fel egy szakrendelést.
A LÁBSZÁRON LÉVŐ VISSZÉR SZÉTDURRANÁSA UTÁN NAGY GÓC KELETKEZIK, MAJD BELILUL ÉS NAGYON FÁJ. ÉRSEBÉSZHEZ KELL FORDULNI VAGY FELSZÍVÓDIK?
Mindenképpen forduljunk orvoshoz, vizsgálatra van szükség a további teendők eldöntése végett.
KISEBB VISSZEREK, SEPRŰEREK A COMBON ÉS A LÁBSZÁRON, MELYEK NYÁRON DÉLUTÁNRA SOKSZOR MEGFÁJDULNAK. MENNYIRE HATÁSOS AZ INJEKCIÓZÁS, VAN-E MELLÉKHATÁSA, MENNYIRE VESZÉLYES EZ A BEAVATKOZÁS? HOGYAN ELŐZHETŐ MEG A SÚLYOSBODÁS ÉS KIÚJULÁS?
Ezeket a pici visszereket lehet egy injekciós kúrával kezelni, és az eredmény nagyon látványos. Nyáron nem ajánlott a beavatkozás, mert utána fáslit is kell viselni. A visszér korai stádiumában segítséget nyújt a pentozán-poliszulfát-nátrium tartalmú Solvena 15mg/g gél. Kerüljük a magassarkú cipők viselését, a cipekedést, a hosszas egy helyben állást.