Egy egészséges ember vénájában a vér akadálytalanul áramolhat a szív irányába, a vénában található számos apró billentyű nyíló-záró mozgásának köszönhetően. Ha azonban ezek a billentyűk nem működnek megfelelően, a vér visszafelé kezd áramlani, ami visszértágulat kialakulásához vezet. A betegségnek több stádiuma van, melyek más-más kezelést igényelnek.
Miért van szükség a visszértágulat kezelésére?
- Tünetek enyhítése – A visszértágulat gyakran okoz fájdalmat vagy kellemetlen panaszokat, így a visszértágulat kezelése során a fájdalom, a duzzanat és a feszítő, viszkető érzés enyhítése az elsődleges cél.
- Szövődmények kezelése – A betegség következtében számos szövődmény is kialakulhat, például lábszárfekély vagy bőrelszíneződés, melyek kezelése szintén elengedhetetlen.
- A visszértágulattal járó kozmetikai, esztétikai problémák kezelése – A megduzzadt, sötét színű erek természetesen sokak számára a fájdalmas panaszok mellett esztétikai, önbecsülési problémát is jelentenek. Az erre irányuló kozmetikai kezelések azonban a biztosító által általában nem támogatottak, így csak magánrendeléseken, térítés ellenében érhetőek el.
A visszértágulatok kezelésére ma már számos módszer létezik, melyek alkalmazása függ a visszértágulat méretétől és elhelyezkedésétől, a tünetektől, valamint a betegséget kísérő bőrelváltozásoktól is (például duzzanat, bőrgyulladás vagy fekély). A kezelés mindig összetett, egyetlen eleme sem nélkülözhető. A megfelelő kezelés kiválasztásában az érsebész (vénákra specializálódott szakorvos) adhat segítséget, a beteg általános állapotának, a véna méretének, elhelyezkedésének és az elváltozás súlyosságának figyelembevételével. A visszértágulat kezelésének célja a vénás nyomás és a vénás visszafolyás csökkentése, a vénafal átjárhatóságának és a vérplazma érfalon keresztüli kiáramlásának visszaszorítása, az ödémás duzzanat lelohasztása és a gyulladásgátlás. A rendszeres, megfelelő testmozgással pedig helyreállítható a lábizmok pumpáló hatása.
Kezdeti stádium
Már néhány életmódbeli változással is szép eredményeket érhetünk el a tünetek enyhítésében: lehetőség szerint próbáljuk meg kerülni a hosszas, szünet nélküli ülést vagy állást, helyette mozogjunk többet, lehetőleg rendszeresen. Szintén segíthet, ha ülés vagy alvás közben megemeljük a lábainkat.
Nagyon fontosak tehát az életmódbeli változások, de sok esetben ez sajnos már nem elegendő, így gyógyszeres kezelés is szükséges. A gyógyszeres kezelés célja az érfalak állapotának javítása és az ödémák megszüntetése. A pangó szövet közötti folyadék mennyisége vízhajtók segítségével csökkenthető, de vannak úgynevezett venoaktív gyógyszerek is, melyek kifejezetten az erek falára, az őket bélelő sejtekre hatnak. Ha ezek a sejtek jól zárnak, akkor csökken a vénafal átjárhatósága, többek között a nagy szérumfehérjék és a fehérvérsejtek számára, így csökken a gyulladás is.
Ma a gyógyszeres kezelésre már több korszerű hatóanyag is rendelkezésre áll. A megfelelő gyógyszerekkel már 3-4 napi alkalmazás után is érezhetően és mérhetően csökken a láb kellemetlen dagadtsága, a feszítő érzés és viszketés. Ha végleges megoldás nem is várható ezektől a készítményektől, az egyes kúrák között is több hétig fenntartható velük a lábak (és így a beteg) jó közérzete.
Ilyen készítmény például a pentozán-poliszulfát-nátrium tartalmú Solvena 15mg/g gél, mely csökkenti a vér sűrűségét és a vér pangását, javítja a véráramlást az erekben, és csökkenti a kialakult gyulladást, továbbá használatával a vérrögök kialakulása is megakadályozható.
A gyógyszeres kezelés mellett további javulást hozhat a kompressziós harisnya viselete vagy kompressziós kötés alkalmazása.
A betegség késői stádiumának kezelési lehetőségei
- Szkleroterápia (mely során folyadékot vagy habot fecskendeznek a vénába a károsodott erek elzárása érdekében)
- Lézerterápia
- Sebészi beavatkozás (a visszértágulat eltávolítása vagy lekötése)
A seprűvénák kezelésénél általában a szkleroterápia és a lézerterápia a legmegfelelőbb (teleangiektázia), míg a nagyobb visszértágulatok esetében a szkleroterápia és a sebészi beavatkozás lehet a legjobb választás.
A sebészeti beavatkozás során lekötik, majd eltávolítják az érintett vénát. Ilyenkor két kis, egyenként kb. 5 cm-es metszést ejtenek. Az első metszés a lágyék mellett történik, a visszértágulat legmagasabb pontján, a második pedig lejjebb, általában a térd vagy a boka körül. A véna tetejét (a lágyék mellett) lekötik és így elzárják. Egy vékony, hajlékony drótot juttatnak a véna aljára, majd óvatosan kihúzzák az alsó vágáson keresztül.
Számos mód létezik tehát a visszértágulat kezelésére. A számunkra legmegfelelőbb megoldásról és a szükséges életmódbeli változásokról azonban mindenképpen kezelőorvosunkkal közösen döntsünk.
Dr. Mogyorósi Richárd István
2014. 08. 01.