Visszerek és seprűvénák bármely életkorban, férfiaknál és nőknél egyaránt jelentkezhetnek, nőknél mégis gyakrabban fordulnak elő, főleg a gyermekvállalás időszakában és idősebb korban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a férfiak 10-15%-ának és az idősebb nők 20-25%-ának vannak visszértágulatai vagy seprűvénái.
Családi háttér
Ha már a családban volt vagy van valakinek visszere, illetve ha idősebb egyénről van szó, akkor nagyobb a visszerek és seprűvénák kialakulásának esélye.
További kockázati tényezők a következők:
- Mozgásszegény életmód
- Súlygyarapodás
- Hosszantartó állás
- Terhesség
Miért alakulnak ki a visszerek?
Visszértágulat akkor alakul ki, ha a vénák belsejében található kis billentyűk nem működnek megfelelően.
Egy egészséges véna belsejében a vér akadálytalanul áramlik a szív felé. A vér visszafelé történő áramlását egy sor kis apró billentyű akadályozza meg, melyek nyitnak és zárnak, ezen mechanizmusok által engedik át a vért. Ha a billentyűk meggyengülnek vagy károsodnak, a vér visszafelé folyhat, és összegyűlhet a vénában, mely végül megduzzad és megnagyobbodik (visszeresen kitágul).
Bizonyos tényezők és állapotok megléte esetén megnő a visszerek kialakulásának esélye:
- Terhesség – Terhesség során a méh növekedése miatt a kismedence területén lévő vénák nyomás alá kerülnek, ezeken keresztül történik a vér áramlása a szív felé. Az összenyomott kismedencei vénák miatt az alsó végtag vénáiból nem tud rendesen ürülni a vér.
- Túlsúly – A nagy testsúly következtében az alsó végtagra nehezedő teher miatt jön létre a vénás elfolyás nehezítettsége, és következésképpen a visszerek kialakulása.
- Öregkor – Időseknél a fő problémát a vénák falában bekövetkező változások okozzák, gyengülnek az érfal rétegei, így a billentyűk is. Emiatt jönnek létre a visszerek.
Mely vénák lehetnek az érintettek?
A visszértágulat meglehetősen gyakori állapot, amely, mint láttuk, nőkben gyakrabban fordul elő, mint férfiakban.
A testben található bármelyik véna kitágulhat, leggyakrabban mégis a lábszár és a lábfej, és különösen a vádli vénái érintettek. Mindez azért van így, mert állás és járás alkalmával nagyobb nyomás nehezedik a test alsó részének vénáira.
Bármilyen korosztályról legyen szó, a visszerek kezelése minden esetben fontos. A korai stádiumban a helyi terápiáé a főszerep. Kedvező hatású lehet a Solvena 15mg/g gél, mely pentozán-poliszulfát-nátriumot tartalmaz, és helyileg csökkenti a visszérgyulladást, a vér pangását, valamint a vérrögök létrejöttét.
Dr. Mogyorósi Richárd István
2014. 08. 01.